Szkice o geometrii i sztuce. Między Wschodem i Zachodem

Data ostatniej modyfikacji:
2016-03-19
Autor recenzji: 
Kamila Majewska
studentka matematyki na UWr
Autor: 

Mirosław Majewski – absolwent matematyki na UMK w Toruniu, emerytowany profesor New York Institute of Technology, interesuje się związkami między matematyką i sztuką oraz nauczaniem matematyki z wykorzystaniem technologii informacyjnej

Wydawca: 

Wydawnictwo "Aksjomat"
ul. Wita Stwosza 1/7, 87-100 Toruń
tel. 56 62 269 41
e-mail: wydwanictwo@aksjomat.torun.pl
http://www.aksjomat.torun.pl

Dystrybutorzy: 

Salonik matematyczny "Od smyka do matematyka"
ul. Racławicka 11/1B (wejście od podwórza)
53-149 Wrocław
tel. 71 361 27 41
https://matmaigry.pl/
czynne: poniedziałek–piątek, godz. 9:00–18:00

 

Szkice o geometrii i sztuce. Między Wschodem i Zachodem

Autor anonsuje książkę, jako pamiętnik geometry wędrującego po świecie i trudno się z tym nie zgodzić. To ilustrowana pięknymi zdjęciami opowieść o interesujących miejscach, w których dostrzegł  piękno konstrukcji geometrycznych, przemierzając m.in. Turcję, Maroko, Dubaj, Włochy czy Irlandię. Autor znajduje geometrię nie tylko w architekturze, ale i mniej typowych miejscach, np. na chodnikach, dywanach, meblach, węzłach, kratkach ściekowych, czy włazach do kanałów.

Zauroczony fotografiami czytelnik może próbować samodzielnie konstruować niezwykle skomplikowane na pierwszy rzut oka ornamenty czy parkietaże. Wszystkie zostały w książce starannie opisane, a do ich odtworzenia wystarczy tylko cyrkiel i linijka oraz zasady wykonywania klasycznych konstrukcji poznane w szkole. Miłośnicy komputerów mogą to samo wykonać w dowolnym programie DGS (dynamic geometry system) np. w GeoGebrze Circle & Ruler lub Geometer’s Sketchpad. Każdy etap konstrukcji jest w książce szczegółowo omówiony, co bardzo ułatwia samodzielną pracę.

W książce nie znajdziemy żadnych twierdzeń ani wzorów. Wprowadzone są jedynie różne rodzaje symetrii szlaczków (tzw. grupy fryzowe), rozet i symetrii na płaszczyźnie (tzw. grupy tapetowe). Zdarza się, że autor skłania czytelnika do stawiania własnych hipotez dotyczących konstrukcji węzłów celtyckich lub zachęca do podjęcia próby samodzielnego rozwiązania przedstawionych problemów z tablic sangaku (ornamentów uzyskanych z kół).

Książka pozwala odkryć i docenić piękno i bogactwo matematycznych inspiracji w sztuce różnych wieków i kultur od ornamentów islamskich po gotyckie maswerki, rozety czy kwinkunksy. Warto polecić ją w równej mierze miłośnikom geometrii i historii sztuki.

 

Powrót na górę strony