grudzień 2023

Data ostatniej modyfikacji:
2024-01-18

Zad. 1. Z wdzięczności za przyznanie tytułu honoris causa przez Senat Uniwersytetu Wrocławskiego, słynny niemiecki kompozytor skomponował utwor muzyczny, w który wplótł motywy z popularnej piosenki biesiadnej śpiewanej po łacinie przez studentów. Piosenkę tę, w wersji symfonicznej, wykonuje się podczas otwarcia roku akademickiego w Auli Leopoldina. Kim był kompozytor i jakie tytuły noszą oba wspomniane utwory - oryginalny i obecnie wykonywany?

Zad. 2. Kiedy i z jakiego powodu pojawiły się we Wrocławiu pierwsze krasnale? Jaki był związek tego faktu z wrocławską matematyką?

Zad. 3. Gdzie nadal można obejrzeć oryginał jednego z pierwszych wrocławskich krasnali? 

 

Wyniki: 

W grudniu 3 punkty otrzymali: Ignacy Włodarski, Krystyna Lisiowska – redaktor z Warszawy, Michał Kosmecki - student Uniwersytetu Medycznego z Wrocławia, Daria Bumażnik - doktorantka na Wydziale Chemii UWr.

Gratulacje :) 

 

 

Odpowiedzi: 

Zad. 1. Tym kompozytorem był Johannes Brahms, a utwory to Uwertura akademicka e-moll op. 80 1879 (ten przez Brahmsa napisany) oraz Radujmy się więc, studencka pieśń pohulankowa (inspiracja).

Zad. 2. Pierwsze wrocławskie krasnale - symbol oporu ludności i bezsilności władzy komunistycznej w PRL wobec tego oporu - wspólnie namalowali w nocy z 30 na 31 VIII 1982 na transformatorze energetycznym na Sępolnie oraz na bloku na Biskupinie twórcy Pomarańczowej Alternatywy: Wiesław Cupała - absolwent IM UWr (1981) i Waldemar Frydrych (stanowiący pierwowzór Papy Krasnala z ul. Świdnickiej). Tradycyjnie malunki krasnali powstawały na plamach po zamalowanych przez władzę solidarnościowych hasłach.

Zad. 3. Oryginalny rysunek wrocławskiego krasnala, który wyszedł spod ręki Frydrycha, można do dziś oglądać na elewacji kamienicy przy ul. Smoluchowskiego 22.  

 

Powrót na górę strony